2026 Princecraft Vectra® 21 RL Sport

2026 Princecraft Vectra® 21 RL Sport
$64,948 (USD)
or
Call 509-624-2102
Description
Factory Installed Options: ▪ ▪ Charcoal Color ▪ Bimini legs for Bimini Top ▪ Protective Cover - Black ▪ Altitude Package ▪ Stainless Propeller ▪ Mood Package ▪ Safety Railing ▪ Removable Ski Pylon ▪ Hydraulic Steering ▪ Sport configuration ▪ Mercury 150XL ▪ Trailer - Tandem Painted Trailer
2026 Princecraft Vectra® 21 RL Sport
Features may include:
CONSTRUCTION
HELM
INSTRUMENTATION
FURNITURE
TOPS
OTHER STANDARD
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Model | Vectra® 21 RL Sport |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Serial Number | QJT28187K526 |
| Stock Number | 45628 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 21 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | QJT28187K526 |
| Overall Length | 21'-6" (6.6 m) |
| Length | Deck: 20'-0" (6.1 m) | Pontoon: 20'-4" (6.2 m) |
| Beam | 8'-5" (2.6 m) |
| Bottom Thickness | Aluminum: .080" (2.0 mm) |
| Dimensions | Pontoon diameter: 25" (0.64 m) |
| Seating Capacity | Max: 10 Persons |
| Fuel Capacity | Built-in: 27 U.S. gal. (102 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 2113 lb (958 kg) | Persons: 1451 lb (658 kg) |
| Weight | Approx: 2266 lb (1028 kg) |
| Engine Power | Max: 150 HP (112 kW) |





