2026 Princecraft Vectra® 19 L
Special

2026 Princecraft Vectra® 19 L
$39,995 (USD)
or
Call 509-624-2102
Description
Factory Installed Options: Black Color Vectra White/Beige Interior & Floor * Protective Cover - Black * Built in fuel system * Mood Package Attitude Package * Tilt Steering * Mercury 75 ELPT 4S Trailer - Single Axle
2026 Princecraft Vectra® 19 L
Features may include:
CONSTRUCTION
HELM
INSTRUMENTATION
FURNITURE
TOPS
OTHER STANDARD
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Model | Vectra® 19 L |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Serial Number | QJT09056K526 |
| Stock Number | 45629 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 19 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | QJT09056K526 |
| Overall Length | 19'-7" (6.0 m) |
| Length | Deck: 18'-1" (5.5 m) | Pontoon: 18'-4" (5.6 m) |
| Beam | 8'-5" (2.6 m) |
| Bottom Thickness | Aluminum: .080" (2.0 mm) |
| Dimensions | Pontoon diameter: 25" (0.64 m) |
| Seating Capacity | Max: 8 Persons |
| Fuel Capacity | Portable - 12 gal. U.S. (45 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 1803 lb (818 kg) | Persons: 1175 lb (533 kg) |
| Weight | Approx: 1708 lb (775 kg) |
| Engine Power | 75 HP (56 kW) |







