2025 Bayliner D20i

2025 Bayliner D20i
$59,995 (USD)
Description
Factory Installed Options: • 250 M Mpi/ A1 (4.5 L) • SOLID BLUE HULL • BOW FILLER CUSHION • BOW WELL AND COCKPIT COVER • Battery Switch, Dual w/Second Battery Tray • COCKPIT TABLE • Comfort Package • D Series Gray/white Interior • Digital Dash W/merc Vslview Link (sgl 7 ) • Dual Console Bundle • Dual Console Layout w/Windshield • Flooring - Grey Mat • PAINTED SWING TONGUE S/ A TRAILER W/ BRAKES • Proarc Tower W/integrated Top • Stainless Steel Upgrade Package • Stereo, Rockford Fosgate • Swim Platform Extension/Color Match/Gray • Tower Package • Wireless Phone Charger
2025 Bayliner D20i
The D20I is here to make a splash! With a sleek new hull design, the D20I is ready to turn heads on the water. We've upgraded the exterior to give the boat the facelift it deserved. But don't worry, we've kept all the interior features you know and love, like the luxurious upholstery, ample storage space, and a cozy aft lounger for ultimate comfort. Get ready to experience the best of both worlds with the D20I.
Cockpit
Helm
Key Features
Electrical
Engine
Specifications
| Manufacturer | Bayliner |
| Model | D20i |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Serial Number | BLBX3282E525 |
| Stock Number | 7052 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 19 ft 6 in |
| Beam (Width) | 8 ft |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | BLBX3282E525 |
| Length | 19'6" | Storage: 22'6" |
| Height | On Trailer: 8'2" |
| Width | Beam: 8'1" |
| Beam | On trailer: 8'6" |
| Draft | Estimated: 2'11" |
| Dead Rise | 18° |
| Fuel Capacity | 33 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,270 lbs |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Engine Power | 250 HP |





