2025 Bayliner M17

2025 Bayliner M17
$29,995 (USD)
or
Call 509-624-2102
Description
Factory Installed Options: • 90hp Efi, 4 Stroke Mercury Outboard • Full Hull Color - Rally Red • Cockpit Flooring (Gray Mat) • Dual Acrylic Windscreen • Galvanized Trailer • Gray Interior With Red Accent • M Comfort Package • Mx Package • Ski Tow Pylon
2025 Bayliner M17
We designed the evolutionary Bayliner M17 to be the start of something new. It combines a stunningly affordable price familiar automotive-style handling, and class-leading stability and safety features. Plus, it has the power and comfort features to get you to the fun spots and enjoy every minute.
Features may include:
COCKPIT
FUEL
HELM
ENGINE
TRAILER
Specifications
| Manufacturer | Bayliner |
| Model | M17 |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Serial Number | BLBX1641I425 |
| Stock Number | 7068 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 17 ft |
| Beam (Width) | 7 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | BLBX1641I425 |
| Overall Length | 17'0" |
| Length | Storage: 20'1" |
| Height | On Trailer: 6'8" |
| Width | Beam: 7'6" |
| Beam | On Trailer: 8'6" |
| Dead Rise | 16° |
| Fuel Capacity | 18 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,000 lbs |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight | Approx W/ Standard Engine: 1,984 lbs | Approx W/ Trailer: 2,457 lbs |
| Engine Power | 90 HP |






