2025 Bayliner VR5 Bowrider

2025 Bayliner VR5 Bowrider
$42,990 (USD)
Description
Factory Installed Options: • 200 M MPI/ A1 (4.5 L) ECT • SOLID BLACK HULL • BOOT STRIPE • BOW WELL AND COCKPIT COVER • Battery Switch, Dual w/Second Battery Tray • Bimini, 6' Top w/Boot • Cockpit Flooring (Gray Mat) • Digital Depth Indicator • GALV SWING TONGUE S/ A TRAILER WITH BRAKES • HELM BUCKET - STANDARD • Stainless Steel Upgrade Package • Swim Platform Mat (Gray) • Vr Series Graphite Interior (gray) • WINDSHIELD W/ OPENING CENTER & SIDE WINGS
2025 Bayliner VR5 Bowrider
The VR5 builds on Bayliner proven V-bottom bowrider heritage while adding form AND function. Forward the boat employs Bayliner category-leading BeamForward design which carries the full 8 feet of beam further forward in the boat than has been traditionally done. The self-bailing cockpit features Bayliner new AftAdvantage design that increases the aft seating area by extending it to the aft most point of the running surface then adding the swim platform at the end of the running surface. This keeps the platform apart from the usable interior space rather than encroaching on it regardless of whether you choose outboard or sterndrive power. The result is a boat that maximizes space and value like never before.
Features may include:
COCKPIT
ELECTRICAL
HELM
ENGINE
Specifications
| Manufacturer | Bayliner |
| Model | VR5 Bowrider |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Serial Number | BLBX3127C525 |
| Stock Number | 7066 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 20 ft 4 in |
| Beam (Width) | 8 ft |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | BLBX3127C525 |
| Length | 20'7" | Storage: 21'2" |
| Width | Beam: 8'0" |
| Draft | Estimated: 2'8" |
| Dead Rise | 20° |
| Fuel Capacity | 33 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,790 lbs |
| Seating Capacity | 8 Persons |
| Weight | Approx W/ Standard Engine: 3,342 lbs | Approx W/ Trailer: 4,095 lbs |
| Engine Power | 250 HP |












