2025 Bayliner VR6 Bowrider

2025 Bayliner VR6 Bowrider
$55,260 (USD)
Description
Factory Installed Options: • 250 M Mpi/ A1 (4.5 L) Ect • BLUE HULL SIDES W/ WHITE BOTTOM • BOOT STRIPE • BOW WELL AND COCKPIT COVER • Bimini, 6' Top w/Boot • Cockpit Flooring (Gray Mat) • HELM BUCKET - STANDARD • INTERIOR LIGHTING PACKAGE • Painted T/ A Trailer W/ Brakes • Stainless Steel Upgrade Package • Stereo, Rockford Fosgate • Swim Platform Mat (Gray) • Vr Series Graphite Interior (gray) • WINDSHIELD W/ OPENING CENTER & SIDE WINGS • Wireless Phone Charger
2025 Bayliner VR6 Bowrider
A larger version of our new VR5, the VR6 is also all about space and unparalleled roominess. It combines Bayliner category-leading BeamForward design and new AftAdvantage concept which increases the self-draining cockpit seating area by adding the swim platform at the end of the running surface. This boat maximizes space and value like never before regardless of whether you choose outboard or sterndrive power. You will also find pleasant surprises like a lockable enclosed changing room (head optional) and aft-facing companion observer seat that is ideal for water sports and with the addition of a filler cushion creates a comfortable U-lounge that turns the whole aft section into an inviting gathering area.
Features may include:
COCKPIT
ELECTRICAL
HELM
ENGINE
TRAILER
Specifications
| Manufacturer | Bayliner |
| Model | VR6 Bowrider |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Serial Number | BLBX1556H425 |
| Stock Number | 7029 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 22 ft 4 in |
| Beam (Width) | 8 ft |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | BLBX1556H425 |
| Length | 22'7" | Storage: 25'0" |
| Height | On Trailer: 8'6" |
| Width | Beam: 8'0" |
| Beam | On Trailer: 8'6" |
| Draft | Estimated: 2'10" |
| Dead Rise | 20° |
| Fuel Capacity | 33 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,700 lbs |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight | Approx W/ Standard Engine: 3,797 lbs | Approx W/ Trailer: 4,739 lbs |
| Engine Power | 250 HP |













