2025 Sea Ray SPX 190

2025 Sea Ray SPX 190
$84,450 (USD)
Description
Factory Installed Options: • Ect 4.5l Mpi A1 (200 Php) Stern Drive • Black Canvas - Optional • Flooring Color - Grey • Hull Bottom - Black • Hull Side Color - Horizon • Hull Side Colored Hull • 1.81 To 1 Alpha High Altitude • 5000lb Dual Axle/Dual Disc Paint • Battery Switch, Dual w/Second Battery Tray • Blue Led Lighting Package • Bow Filler Cushion • Cockpit Color - Stone • Cockpit Cover W/ Tonneau Cover • Cockpit Seadek • Comfort Bundle • Entertainment Bundle • Essential Bundle • Fender Clips • Fire Suppression System (fm200)- Automatic • Hull Side Colored Hull • Seadek On Swim Platform • Stereo, Premier Audio Upgrade • Submersible Swim Platform - Manual • Water Sports Tower W/ Bimini
2025 Sea Ray SPX 190
YOUR COMPANION FOR ENDLESS FUN
Discover the epitome of sporty sophistication with the new SPX 190. Designed to deliver exhilarating thrills and timeless style, this addition to the Sea Ray lineup is a testament to innovation. A revamped cockpit offers spacious optimized comfort while a standard intuitive digital dash puts control at your fingertips.
STERNDRIVE PERFORMANCE
Featuring state-of-the-art Mercury Marine® engineering and remarkable sterndrive performance, the Sea Ray SPX 190 puts your on-water dreams within reach, from family fun behind the boat to relaxing days onboard.
CONVENIENT STORAGE AND TRANSPORT
Experience the signature style and advanced technology of Sea Ray in a compact 19-foot model that is effortless to trailer and store.
WATERSPORTS UPGRADES
Features like a ski tow attachment, in-floor storage compartment and an optional submersible swim platform make it easy to access the water and seamlessly return to the boat.
Features may include:
Instant Technology Access
Sea Ray Design DNA
Specifications
| Manufacturer | Sea Ray |
| Model | SPX 190 |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 7081 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 19 ft 7 in |
| Beam (Width) | 8 ft 4 in |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | SERX1381C525 |
| Overall Length | 19′7" |
| Beam | 8′4" |
| Draft | Trim down: 36" | Trim up: 18" |
| Dead Rise | 19° |
| Fuel Capacity | 29 gal |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons Maximum: 1,650 lb |
| Dry Weight | 3,527 lb |










