2024 Bayliner VR4 Bowrider

2024 Bayliner VR4 Bowrider
Description
Factory Installed Options: • 200 M MPI/ A1 (4.5 L) ECT • BLACK HULL SIDES W/ WHITE BOTTOM • BOOT STRIPE • BOW WELL AND COCKPIT COVER • Battery Switch, Dual w/Second Battery Tray • Bimini, 6' Top w/Boot • Cockpit Flooring (Gray Mat) • Digital Depth Indicator • HELM BUCKET - STANDARD • PAINTED SWING TONGUE S/ A TRAILER W/ BRAKES • Stainless Steel Upgrade Package • Swim Platform Mat (Gray) • Vr Series Graphite Interior (gray) • WINDSHIELD W/ OPENING CENTER & SIDE WINGS
2024 Bayliner VR4 Bowrider
The latest in our VR Series of highly evolved bowriders the VR4 is easy to tow launch and store and really fun to use. The smallest VR Series model delivers plenty of interior space thanks to our BeamForward design which carries the full beam further forward for more comfort and capacity than traditional pointed bows. Our AftAdvantage design increases the rear seating area by shifting it to the aft-most point of the running surface allowing the swim platform to extend beyond that. That means more room for comforts like movable backrests for versatile seating configurations available bow wind block and optional filler cushion that together create an additional bow seat optional sun pad cushion inserts that expand the sunbathing area and plenty of convenient storage throughout.
Features may include:
COCKPIT
HELM
ELECTRICAL
ENGINE
KEY
Specifications
| Manufacturer | Bayliner |
| Model | VR4 Bowrider |
| Year | 2024 |
| Condition | New |
| Stock Number | 7034 |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 18 ft 7 in |
| Beam (Width) | 7 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| VIN | BLBX1904I324 |
| Length | 18'9" | Storage: 21'7" |
| Width | Beam: 7'6" |
| Height | On Trailer: 6'11" |
| Beam | On Trailer: 8'6" |
| Draft | Estimated: 2'10" |
| Dead Rise | 19° |
| Fuel Capacity | 33 GAL |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,155 LBS |
| Seating Capacity | 7 Persons |
| Weight | Approx W/ Standard Engine: 2,822 LBS | Approx W/ Trailer: 3,520 LBS |
| Engine Power | 200 HP |







